Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rakovnický kotrlák - vzorník

1. 8. 2008

Návrh vzorníku rakovnického kotrláka

 

Plemenné znaky: drobný holub, pravidelného tvaru a živého temperamentu. Jeho charakteristickým znakem je provádění přemetů za letu kolem příčné osy na zad převážně při vodorovném letu. Přemety provádí technicky dokonale, v sériích i jednotlivě.
Posuzování:  postava – hlava – tvar a barva zobáku – oči, obočnice, kvalita opeření – barva a kresba.
Hlava: menší, zaoblená s vyšším a širokým čelem, temeno je mírně ploché, záhlaví šíje plynule navazující na týl.
Oči: perlové, u bílých, sedlatých a plamínků tmavé.
Obočnice: užší a červené. Černé a modré rázy je mají tmavošedé, černí celobarevní a tygři se světlým zobákem červené.
Zobák: střední (do 15mm), tupý, široce nasazený a mírně naklopený. Černí a modří mají zobák tmavý až černý, ostatní světlý.
Ozobí: jemné a normálně vyvinuté.
Barva a kresba: barv yjsou syté, čisté, pravidelně rozložené, lesklé(kvalita lesku se nehodnotí). Kresby jsou pravidelné, dobře ohraničené.
Uznané rázy: bílí, černí, modří, hnědí, šedohnědí, červení, žlutí a stříbřití.
Plamínci: bílí holubi s pravidelnou skvrnou(plamínkem) na čele začínající u ozobí o délce 10mm a šířce 5mm ve všech barvách.
Bělohrotí: ve všech barvách. Kresbu tvoří 3-8 bílých krajních ručních letek, jejich počet by měl být stejný na obou křídlech(ideální 6x6)
Pruhoví a kapratí: modří, stříbřití, červeně a žlutě plavý.
Mramorovaní: modří, vzácněji červení, žlutí, černí, hnědí a stříbřití.
Bělouši: a) tmavší jsou světle mramorovaní, b)světlejší jsou bílí, po celém těle barevně žíhaní (na krku vice) Pruhy, letky a ocas jsou tmavší.
Tygři: ve všech intenzivních barvách. Jsou celobarevní, jrn hlava, krk, hřbet a ramínka křídel jsou pravidelně prohozena bílými pírky. Mohou být i s bílými štíty.
Pštrosíci: ve všech barvách. Mohou být i mramorovaní, šupkatí, kapratí, pruhoví a běloocasí.
Sedlatí: černí, červení, modří, modří kapratí, žlutí, hnědí, šedohnědí, stříbřití a stříbřitě popelaví.
Bílá jsou křídla a břišní část od rovného příčného ohraničení na hrudi včetně nohou. Bílá je hlava do vzdálenosti 10mm pod okem. Na hrdle vytváří 30 až 50 mm hlubokou náprsenku. Součástí kresby je pravidelná, u ozobí počínající barevná skvrna (kapka) na čel, která se nedotýká obočnic a nepřesahuje polovinu temene. Barevná je část hrdla a volete k břišnímu ohraničení. Kresba sedla přerývá ramenní část křídel, celý hřbet a ocas, včetně spodních krovek ocasních. Nevýrazný barevný výběžek pod okem je předností.
Křídla: krátká a silná, letky široké, dobře složené a spočívající na ocasu.
Ocas: krátký, úzce složený, přesahuje křídla o cca 1,5cm , nesený v linii hřbetu.
Struktura peří: krátké, husté, hladké a pevně přiléhající.
Nohy: krátké, silné, běháky a prsty neopeřené.
Drápky: v barvě zobáku.
Postoj: nižší a široký(na celých prstech)
Krk:krátký, na trupu široce nasazený, k hlavě se zužující, hrdlo jemně vykrojené.
Postava: drobná, krátká, dobře osvalená s vypjatou hrudí, mírně na zad skloněná.
Výlukové vady: opeřené běháky a prsty, náznak pernatých ozdob, chybějící kapka (skvrna) u sedlatých , jiné než předepsané oko a svěšená křídla, prohozená pera letek u bělohrotých.
Hrubé vady: hrubé nedostatky tvaru hlavy, úzká a dlouhá postava, dlouhé nohy, slabý a dlouhý zobák, dlouhá a úzká křídla, odsazená kapka (skvrna ) u sedlatých a plamínků, bílý hřbet u sedlatých a méně než 3 a více než 8 bílých ručních letek u bělohrotých.
Vady podle stupně rozsahu malé až výlukové:vady tělesných tvarů a hlavy, tvaru a barvy zobáku, vady barvy, kresby a struktury opeření, volná křídla.
Malé vady: výše uvedené vady v malém či nepatrném rozsahu, nedostatek barvy opeření a drápků, vadné zbarvení obočnice a prokrvení duhovek. Tmavá jehla na zobáku u černých a modrých sedlatých,probělený hřbet u modrých a stříbřitých sedlatých a pštrosímu. Větší než 2cm bílá skvrna u kloaky a nestejný počet krajních letek u bělohrotých. Tmavá hlava a prokvetlé letky u běloušů, širší a delší ocas, náznak na třetí pruh.
Velikost kroužku 7.
Vzorník schválený VČS 17.4.2004 v Kolešovicích
Zdroj:Rakovnický kotrlák-monografie -Miroslav Mašata
http://www.rakovnickykotrlak.wbs.cz